#معرفی رمان 1984 اثر نویسنده شهیر جورج اورول ترجمه مهدی بهره مند

1

همه جورج اورول رو به animal farm میشناسن که نمیدونم چرا ترجمه فارسیش شده “قلعه حیوانات”. ولی رمان 1984 این نویسنده حتما ارزش خوندن رو داره. نسخه ای که من داشتم ترجمه خیلی خوب #مهدی_بهره مند انتشارات فرزان چاپ 1361 بود.

موضوع همون موضوع “مزرعه حیوانات” و حاکم شدن یه سری دیکتاتور جدید الصورت سوسیالیست مرام بر یک جامعه با مرزبندی موهوم در سال 1984 هست. شخصیت اول رمان وینستون اسمیت جوانی سی و چند ساله که کارمند دولت است در جهانی زندگی می کند که 3 کشور دارد: اوشینیا، اوراسیا و ایستیشیا. در هر کدام از کشورها یک حزب حکومت می کند که خیلی اتفاقی شبیه هم حکومت می کنند.

حکومتی بسیار شبیه به کره شمالی که ما در اخبار می شنویم و حتی نمیدونیم درسته یا نه. این 3 کشور درگیر یک جنگ مثلثی هستند که در آن واحد 2 تا متحد و سومی دشمن مشترک است.

چهل سال پیش انقلابی توسط سوسیالیست ها اتفاق افتاده که بواسطه آن حکومت کشورهایشان را در دست گرفته اند. اسمش “حزب” و رئیسش “برادر بزرگ” نام دارد.

مردم به 2 طبقه اعضای حزب و کارگران تقسیم شده اند. کلیه راههای ارتباطی با جهان قطع و گیرنده-فرستنده هایی به نام تلسکرین همه جا بصورت اجباری نصب شده است. هم تلویزیون و هم وسیله جاسوسی حکومت از شهروندان است.
در کل خدمتتان عارضم که همه اعضای حزب کارمندان دولتی هستند که کارشان تحریف و سانسور و کنترل مستندات و مردم است و کوچکترین کار تولیدی در کشور انجام نمی شود که ارزش افزوده داشته باشد. جنگ نیز برای مشغول نگه داشتن مردم همیشه باید ادامه داشته باشد.

جالب اینکه وضعیت زندگی اسفباراست ولی چنان عملیات روانی انجام شده است که همه فکر می کنند روز بروز وضعیت معاششان در حال بهبود است. نسل قبل از انقلاب هم حذف فیزیکی شده اند.
شخصا گمان نکنم چنین حکومتی بتواند بوجود بیاید و اگر هم تشکیل شود دوام نمی آورد ولی به هر کس که قصد دیکته دارد پیشنهاد می کنم برای گرفتن ایده حتما مطالعه بکند این کتاب رو. به بقیه هم پیشنهاد می کنم اگر به این موضوعات علاقه دارن از دست ندن کتاب رو. چون توضیحات من مختصر بود، مفصلشو بخونن خودشون.

البته از نظر پسندیدن باید بگم که کل رمان به توصیف وضعیت و زندگینامه وینستون گذشت بدون سر انجام. حرف آخر اینکه #هر_کتابی_ارزش_یکبار_خواندن_را_دارد

ثبت نام در دوره های آموزش تخصصی و دریافت سرتیفیکیت

ارسال و داوری مقاله در ژورنال تخصصی و دریافت سرتیفیکیت

ارسال آگهی های استخدام برتر به اعضای حقیقی گروه عطران از طریق ایمیل

اشتراک:

درباره نویسنده

1 دیدگاه

نظر خود را بیان کنید

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % %
Call Now Button