#معرفی_کتاب الموت قلعه افسانه ای اسماعیلیان در زمان حسن صباح

0

کتاب ALAMUT یا همان الموت که خوندنش چند ماه طول کشید. چاپ 2017 ناشر کلوپ کتاب باکو و تعداد صفحه 432 صفحه. نویسنده اهل اسلونی “ولادیمیر بارتول” در تاریخ 1938 میلادی اثرش رو منتشر می کنه و بعد از گذشت چند سال یعنی بعد از جنگ جهانی اثر شروع به مشهور شدن و ترجمه به زبان های مختلف میکنه راستش کتاب رو به خاطر روجلدش و جمله روش گرفته بودم. روش نوشته شده: “هیچ چیز حقیقت نیست، برای همه چیز اجازه هست” جمله ای که محور موضوعی کتاب است.
رمانی تاریخی درباره قلعه افسانه ای الموت و حسن ابن صباح رهبر اسماعیلیان در زمان سلجوقیان. نظام الملک، حسن صباح و عطار نیشابوری 3 دوست دوره جوانی با هم پیمان می بندند که در راه آزادی ایران از دست سلجوقیان و فرمانبدارشان یعنی خلیفه بغداد به هم کمک کنند.

زمان می گذرد و نظام الملک به مقام صدراعظم حکومت معظم سلجوقی می رسد. حسن را پیش خودش می برد و عمر خیام هم در عوالم خودش سیر می کند و عمرش را به عیش و عشرت می گذراند.
نظام به خاطر هوش زیاد حسن حسادت را آغاز می کند و باعث فرار حسن به مصر می شود جایی که سلسله فاطمیون (نسل فاطمه) طرفداران علی و در نهایت اسماعیل فرزند جعفر صادق (به جای موسی کاظم) بر مسند قدرتند.

پس از چند سال از آنجا هم رانده می شود و با مقدار متنابهی طلا که اعطایی خلیفه قاهره است به ایران باز می گردد و با هوش سرشار و پول، قلعه الموت در نزدیکی قزوین را تصاحب می کند و در طول 3 سال سیستمی که سالها در تبعید در ذهنش آماده کرده بود پیاده می کند. اعلان جنگ به ملک شاه سلجوق و رقیب دیرینه اش نظام الملک و رهبری شیعیان اسماعیلی.

جنگجویانی را پرورش می دهدکه به گفته خودش اسلحه های جاندار و یا فدایی نام دارند. سرابازانی که هم از نظر عقیدتی و هم نظامی به شدت تحت آموزش بوده اند و در شوق رفتن به بهشت می سوزند و هر لحظه آماده فدا کردن جانشان هستند.
حسن از این اسلحه ها استفاده می کند و ابتدا نظام الملک و سپس ملکشاه امپراتور قدرقدرت سلجوقی را ترور می کند. در نهایت از قدرت فعال کناره گیری می کند و یکی از سردارانش را برای جانشینی انتخاب می کند.

ناگفته نماند که قبلها تک پسر خود را به جرم خطایی که مرتکب شده بود گردن می زند. همچنین در مورد شایعه مصرف حشیش توسط فدائیان نیز صحبت بسیار می رود.
کتابی زیبا و جذاب و بسیار مورد توصیه برای دوستانی که می تونن تورکی بخونن. ظاهرا ترجمه فارسی نیز از این کتاب وجود دارد که نشر ثالث منتشر کرده و نمیدونم الان موجود هست یا نه

ثبت نام در دوره های آموزش تخصصی و دریافت سرتیفیکیت

ارسال و داوری مقاله در ژورنال تخصصی و دریافت سرتیفیکیت

ارسال آگهی های استخدام برتر به اعضای حقیقی گروه عطران از طریق ایمیل

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % % % % % % % % %
Call Now Button