#معرفی_کتاب اعترافات ژنرال؛ خاطرات ارتشبد عباس قره باغی

0

ارتشبد #اعترافات_ ژنرال #نشر_نی چاپ ششم 1365

کتاب اصلی با عنوان “حقایق درباره بحران ایران” به قلم عباس قره باغی و در سال 1362 توسط “سازمان چاپ و انتشارات سهیل” در پاریس به چاپ می رسد

طبق معمول چندین ساله بخش هایی حذف و در خلال متن توضیحات فراوان و علامت های تعجب “!” زیاد در متن دیده می شود.

ارتشبد عباس قره‌باغی متولد ۱۲۹۷ تبریز پس از اتمام دوره دبیرستان نظام وارد دانشکده افسری شد.  ورود او به سال اول دانشکده افسری مقارن بود با بازگشت محمدرضا #شاه از سوئیس به ایران. سی نفر برای تشکیل کلاس و دسته مخصوص #ولیعهد انتخاب شدند که قره‌باغی به همراه علی قوام و فردوست جزء دانشجویان دسته مخصوص بودند.

قره باغی فرد مورد اعتماد شاه در دیماه 1357 به ریاست #ستاد_بزرگ_ارتشتاران منصوب و تنها دستوری که به او داده می شود اینست که از دولت قانونی (بختیار) حمایت کند و مبادا فرماندهان زیر دست حماقت کنند و اقدام به کودتا نمایند. شاه از کشور خارج می شود و هیچگونه تماسی با کسی نمیگیرد. تا اینکه طبق نوشته قره باغی او در 22 بهمن 1357 با مشورت با فرماندهان اعلامیه بی طرفی ارتش شاهنشاهی امضا می کند. دقیقاً همان روزی که #بختیار استعفانامه خود را امضا و برای #بازرگان می فرستد و متواری می شود.

کتاب عبارتست از توضیحات و جزئیات 2ماه آخر قبل از انقلاب و متهم کردن بختیار به همنوایی با سران #انقلاب به دلیل طمع تصدی جایگاه اولین ریاست جمهوری ایران. البته ظاهراً این اتهام زنی ها به دنبال متهم کردن قره باغی در کتاب “37 روز پس از 37 سال” بود که توسط بختیار به چاپ رسید. به نظر بختیار این ارتش بود که سهل انگاری کرد و باعث پیروزی انقلاب شد.

یک کتاب خوب برای دوستداران تاریخ معاصر که دقیق و به سبک گزارش نویسی نگارش شده و فارغ از صحت مندرجات، دارای متننی مودبانه و حاکی از سواد و دیسیپلین نویسنده می باشد.

نکته خوبی که این روزها داغه اینکه قره باغی و دیگر سران رژیم از همراهی رادیو #بی_بی_سی فارسی با انقلابی ها شاکی بودند و هرچه تلاش کردند از طریق سفیر انگلیس کاری کنند سفیر با بیان اینکه دولت بریتانیا نمی تواند در بخش خصوصی دخالت کند، کاری از پیش نبردند. نقل قولی جالب از کتاب: در روستاهای دور افتاده سیستان و بلوچستان هم یک رادیو دستشان گرفته اند و بی بی سی گوش می دهند.

نکته دیگری که با خواندن این کتاب و کتاب های مشابه متوجه می شویم اینه که فروپاشی یک رژیم فرایندی تدریجی و نیازمند زمان زیادی است.

باتوجه به اینکه در کتاب دستکاری زیادی صورت گرفته می تونید از اینرتنت فایل اصلی را سرچ و دانلود کنید. به نظرم از نظر اخلاقی مشکلی نداره.

ارتشبد

نشر نی

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % %
Call Now Button