#معرفی_کتاب فراموشخانه و فراماسونری در ایران-اسماعیل رائین

0

فراموشخانه و فراماسونری در ایران تألیف اسماعیل رائین که ابتدا در ایتالیا و سپس در ایران در دهه چهل شمسی چاپ شد. این کتاب سه جلدی رو 2 سال پیش 90 تومن از یک دستفروش خریدم که قطعاً کپی بود. انتشارات امیر کبیر ناشر این اثر ماندگار در ایران بوده.

همه مطالعه کنندگان این موضوع اذعان دارند که اولین رفرنس معتبر در نوع خودش هست. بعد از اون هم کتاب در این موضوع زیاد منتشر شده ولی چیز زیادی به معلومات خواننده نیفزوده. در پیشگفتار جلد 1 نویسنده گفته که جلد 4 هم در دست تهیه هست که هیچوقت به چاپ نرسید.

این مجلدها رو که به دلیل حجیم بودن خیلی هم طول کشید به پایان برسونم، کتابی تاریخی و بدون پیش فرض و جهت دیدم. بویژه اوایل کتاب خیلی این موضوع رعایت شده بود ولی پس از آشنا کردن خواننده با موضوع و مدارک، در جلد 3 نویسنده فراماسونری رو خیلی کوبیده و در نهایت فهرست فراماسونهای تا اون تاریخ رو لیست کرده.

چیزی که تو ذهن ما از این سازمان و مکتب هست، ترسناک و مرموز بودنه ولی با مطالعه کتاب متوجه میشیم که درسته این سازمان که ظاهرا همه جای دنیا هنوز هم فعاله مرموزانه فعالیت می کنه و خیلی بین نخبگان نفوذ داره ولی دیگه اینکه خون آشامن و این حرفام صحت نداره.

در ابتدا در قرن 17 این سازمان جهانی بسیار به اخلاق و بشریت پایبند بودن و همانطور که در شعارهاش مشخص شده بوده هدفش غیر سیاسی بوده ولی رفته رفته وارد سیاست میشن و تو وقایع مهم تاریخی مثل انقلاب کبیر فرانسه مسیر سیاسی تاریخ رو عوض می کنند. در ایران دوره قاجار و اوایل پهلوی هم خیلی از بازیگران مهم سیاست عضو این سازمان بودند. خیلی از آدم های خوشنام هم عضو این سازمان بودند و در طول عضویتشون، خطا و اقدام غیر انسانی ای ازشون دیده نشده و در خوشنامی از دنیا رفتند. به گواه رائین، میرزا ملکم خان اولین فراماسون فعال بود که این سازمان رو در دوره ناصرالدین شاه در ایران ایجاد کرد و هدف او جز افکار ترقی خواهانه نبود.

در مجموع میشه گفت سازمان فراماسونری سازمانی عریض و طویل و با نفوذ در دنیا هست که هر تصمیمی در میز مدیریتش گرفته میشه با هماهنگی همه اعضا در جهان اجرا میشه.

پیشنهادم اینه که بدون مطالعه کامل، پیش قضاوت نکنیم. کتاب حتی در اینترنت هم برای دانلود قابل دسترس هست.  البته چون در کتابفروشی ها در دسترس نیست دانلود، مانع اخلاقی نداره.

بیشتر بخوانیم

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

برچسب‌ها : % % % % % % % % % %
Call Now Button