#معرفی_کتاب مانیفست کمونیست و فرضیه کمونیسم

0

کنجکاوی در مورد اینکه سیستم های اقتصادی دیگری هم می تونه وجود داشته باشه تا آدم بدون نگرانی و فقط با تلاش مطمئن باشه هزینه زندگی تأمین میشه منو سوق داد به سمت مطالعه کمونیسم . تزی که یکبار به شدت شکست خورده و همچنان اسمش که میاد همه میکشن عقب!
البته هنوزم داره تلفات میده. روسیه، چین و کره شمالی….
خیلی اتفاقی دنبال کتاب مرتبط بودم که فرشته مهربان 2 تا کتاب بهم امانت داد بخونم. یکی “مانیفست کمونیست” نشر #طلایه_پرسو و دیگری “فرضیه کمونیسم”#نشر_مرکز و نوشته آلن بدیو افسانه ای.
اولی نوشته کارل مارکس 29 ساله و فردریک انگلس 27 ساله، اولین به اصطلاح تز مدون کمونیسم هست که به سفارش سازمان اتحادیه کارگران کمونیست #لندن در سال 1847 نوشته شد. اثری جذاب و کامل بود.
کتاب دوم ولی بررسی سیر تاریخی کمونیسم و جنبش هایی مثل #کمون_پاریس (اولین حکومت محلی کمونیست ها در قرن نوزده که زود و خونین در هم شکسته شد)، #چین و … است.
به عنوان نتیجه گیری شخصی از مطالعه این کتابها: اگرچه کمونیسم شکست خورده به حساب می آید ولی تأثیر آن در کاهش شتاب# برده_داری #امپریالیسم گونه، بسیار واضح است. کمونیسم در زمان اوجش در تمام دنیا بسیار پر طرفدار بود و این سیستم #سرمایه_داری را تا سرحد مرگ ترساند و باعث شد هنوز هم که هنوز است در سیاست های خود در تبدیل انسان ها به کالا، جانب احتیاط را رعایت کنند. اعتراضات اخیر در #فرانسه به مسیر اقتصادی کشور و #خصوصی_سازی های بی رویه، به حق فقط از فرانسوی ها بر می آید که میراث دار کمون پاریس هستند آنهم 170 سال پیش؛ زمانی که نیاز نیست گفته شود ما کجاها سیر می کردیم.
البته طرفداران نظریه کمونیسم معتقدند این نظریه خود را بازسازی کرده و می تواند دوباره نقش بازی کند. به شخصه اشکالاتی در این نظریه می بینم ولی نمی توانم خوشحالی خود را از وجود یک رقیب قوی در مقابل سرمایه داری، مخفی کنم. #انحصار خوب نیست.
#communism #imperialism #Paris #china #soviet #Russia #London #system  #fuck_the_system

عادل علاف صالحی

کتاب های مرتبط

انتشارات عطران

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % % %
Call Now Button