#معرفی_کتاب مطالعه میدانی بحران آب در خاورمیانه- حسین افکاری؛ حامد ناسوتی

0

در سراسر جهان، منابع طبیعی محدود  به دلیل رشد جمعیت، تغییر کاربری زمین­ها و رقابت بخش­ها برای منابع کمیاب تحت فشار است. در واقع با تخریب ناشی از خاورمیانه استفاده انسانی و تغییرات آب و هوایی این فشار بر روی زمین، آب و تنوع زیستی تشدید می­شود. این فشارها در خاورمیانه و شمال آفریقا بیشتر از هر جای دیگر، به ویژه در آب احساس می شود. این منطقه کم آب ترین منطقه در جهان است. در حال حاضر سرانه آب در دسترس یک دهم میانگین جهانی است و همین میزان نیز با افزایش جمعیت رو به کاهش می­باشد. منابع آبی در حال تمام شدن بوده و سطح فعلی آن­ها یک سوم نسبت به 50 سال گذشته است.

منابع آب در سه کشور مصر، عراق و سوریه عمدتا از خارج از مرزهای خود جریان دارند. اما کشور ایران دارای منابع آب داخلی قابل توجهی است. سایر کشورهای منطقه به ویژه کشورهای شبه جزیره عربستان نیز طبیعت بسیار خشکی دارند و به عبارت دیگر یا دارای منابع آب تجدیدپذیر بسیار کم بوده و یا منبع تجدیدپذیر آبی ندارند.

هزاران سال است که در سراسر منطقه در دره ­های رودخانه­ های بزرگ نیل[1]، دجله[2] و فرات[3] و در کوه­ها و کویرهای کوه لووانت[4]، مغرب و شبه جزیره عربستان، تمدن­های قدیمی منابع آب اندک خود را توسعه دادند و ثروت زیادی را از آن­ها به دست آوردند. امروزه کشورهای منطقه بخش بیشتری از منابع آب موجود خود را برای مصرف توسعه داده­اند و ذخایر آب بیشتری را (به ازای هر نفر) نسبت به هر منطقه دیگری در جهان ساخته­اند. در واقع، منطقه برای استفاده از منابع کمیاب آب خود نیز به اشتباه سرمایه­گذاری­های کلان کرده است و منابع بسیار کمی دست نخورده بر جای مانده است.

در بسیاری از کشورهای منطقه، ارزان بودن انرژی موجب تخریب و تخلیه منابع زیرزمینی شده است. اختصاص یارانه­های زیاد برای انرژی، هزینه­های استفاده از پمپ­ها را کمتر کرده و موجبات استفاده­های بیش از حد از آب­های سطحی و زیرزمینی برای آبیاری را فراهم کرده است. این امر در بعضی از نقاط منجر به کاهش بیشتر آب­های زیرزمینی شده است. نمونه­های بسیار افراطی در شبه جزیره عربستان وجود دارد که این نرخ بالای برداشت آبهای زیرزمینی برای تامین آب کشاورزی در نواحی دو پایتخت ملی (ریاض و صنعا) در طول دو تا سه دهه آینده منجر به اتمام منابع می­گردد.

دریافت نسخه چاپی

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % % % % % % % % %
Call Now Button