#معرفی_کتاب نبرد من با “سیا” نوشته سیهانوک پادشاه کشور کامبوج در دوره جنگ ویتنام

0

عادل علاف صالحی- معرفی کتاب “نبرد من با سیا” نوشته نورودوم سیهانوک ترجمه غلامرضا کیامهر
اول از همه در مورد ظاهر کتاب بگویم که مثل بسیاری از کتابهای آن سال نشر امیرکبیر جلد قهوه ای و کاغذ زرد از مشخصه های این کتاب است. چاپ سال 1363 نصیب من شد و اطلاعی ندارم که تجدید چاپ شده یا می شود یا نه. همیشه کتابهای آن دوره نشر امیر کبیر برایم جذاب بوده مخصوصا آخری که “خواجه تاجدار” بود و بسیار جذاب.
کتابی 350 صفحه ای که در تقسیم بندی موضوعی زیرمجموعه تاریخ معاصر قرار می گیرد و نویسنده آن شاهزاده “نورودوم سیهانوک” که مدتی پادشاه قانونی کشور کامبوج بوده و شخصیت جنجالی و آرمانهایش باعث شده خود از مقام پادشاهی کناره گیری کند. سیا
کتاب از نظر سبک و سیاق همطراز “پاسخ به تاریخ” محمدرضا پهلوی است. سیهانوک پس از کودتای آمریکایی سال 1970 که منجر به خلعش از مقام ریاست کشور (مقام ابداعی پس از کناره گیری خودخواسته از مقام پادشاهی) گردید با جلب حمایت حکومت نوپای چین به رهبری کمونیست افسانه ای “مائوتسه تونگ” دولت در تبعید “پادشاهی وحدت ملی کامبوج” را بنیان گذاری کرده و بلافاصله به بسیج مردم و مقاومت مسلحانه علیه دولت کودتا می پردازد.

شاهزاده ای که پس از 70 نسل پادشاهی به خوبی به اصول مذاکره با سران کشورها تسلط دارد به سرعت و اقتدار حمایت دوستان قدیمی خود را که شامل سران کشورهای ضد آمریکا و جنبش های مقاومت هستند به دست می آورد و مناطق زیادی از کامبوج را به اصطلاح “آزادسازی” می کند و سریعا به پایتخت “پنوم پن” می رسد.
کل کتاب سال های 1970 تا 1972 را به تصویر می کشد و البته گریز به ذکر وقایع قبل از آن هم ناگزیر باید انجام شود.
اوج مقاومت منطقه ای علیه آمریکا و دولت های دست نشانده در این سال ها روی می دهد. کشورهای درگیر در جنگ هندوچین شامل لائوس، ویتنام شمالی، ویتنام جنوبی و کامبوج هستند و صف آرایی جبهه عبارتست از آمریکا، دولت ویتنام جنوبی (سایگون) دولت لائوس و دولت کودتایی کامبوج در یک طرف و دولتهای ویتنام شمالی و نیروهای مقاومت لائوس، نیروی مقاومت کامبوج و نیروی مقاومت ویتنام جنوبی (ویت کونگ) در مقابل. همانطور هم که می دانیم شکست مفتضحانه ماشین جنگی آمریکا از مقاومت های مردمی و پایان ماجراجویی هایش در جنوب شرق آسیا هنوز از خاطر مردم جهان نرفته است.
کلیات روند مطالعه برایم لذت بخش بود بدلیل اینکه نویسنده خودش یکی از قهرمانان داستان است. پرداخت به جزئیات و به رخ کشیدن معلومات نویسنده خیلی ماهرانه صورت گرفته و خواننده اگر حواسش نباشد به دام تأیید 100 درصدی مواضع نویسنده مي افتد. سیا

ثبت نام در دوره های آموزش تخصصی و دریافت سرتیفیکیت

ارسال و داوری مقاله در ژورنال تخصصی و دریافت سرتیفیکیت

ارسال آگهی های استخدام برتر به اعضای حقیقی گروه عطران از طریق ایمیل

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

برچسب‌ها : % % % % % % % % %
Call Now Button