#معرفی_کتاب نفت و خون در شرق داستان روی کار آمدن بولشویک ها در روسیه

0

کتابی به زبان تورکی آذربایجانی ترجمه شده از آلمانی توسط چرکز قوربانلی و به قلم محمد اسدبئی، رمانی تاریخی-سیاسی در مورد حوادث پیرامون روی کار آمدن بولشویک ها در روسیه و تأثیرات آن درکشورهای همسایه از #آذربایجان و #ازبکستان گرفته تا #ترکمنستان و #ایران و #گرجستان !

راوی اشراف زاده ای از باکو است که پدرش مالک یکی از چاههای نفت است و مادرش دختری روس و از کمونیست های اولیه زمان تزار آخر روس است. پدر در ایام جوانی از دخترک خوشش می آید و با زور و نفوذی که داشت او را از زندان آزاد می کند و بعد ازدواج و …

راوی جوانیش را روایت می کند که ابتدا از سخت گیری که بر کارگران نفت تحمیل می شد ناخرسند بود ولی با حمله ارمنی ها و بولشویک ها به باکو و راه افتادن سیل خون نظرش عوض می شود و چون دادگاه نظامی تصمیم به اعدام پدرش می گیرد به همراه او از طریق دریای خزر به سمرقند و بخارا نزد اقوام متواری می شوند.

حکایت تعقیب و گسترش انقلاب در منطقه و گریز کارگران (انقلابی ها) را به ترکمنستان و #انزلی و روایت کوتاهی از نهضت جنگل و سپس مراجعه مجدد به باکو و فرار مجدد به گرجستان و سپس اروپا را با توضیحات مفصلی از فرهنگ شرق و شهرهای مختلف بسیار شیرین کنار هم چیده است. داستان کاملا بی طرفانه و راویانه نقل شده.

و حالا نکات جالب:

به قدری انگلستان در نزدشان منفور بود که در فرار اول به جای مسیر کوتاه دریایی #باکو انزلی، ترجیح دادند دریا را از غرب به شرق بپیمایند. همچنین بی نظمی موجود در مناطق تحت کنترل انگلستان (انزلی) و رویارویی با #نهضت_جنگل وهمچنین مدت کوتاهی که نیروهای انگلیسی وارد باکو شدند و خفقان و سانسوری که بر شهر حاکم کردند بسیار در داستان اشاره شده. با خواندن این قسمت ها تازه متوجه شدم که چرا امروزه هم همه آذربایجانی ها زبان دوم روسی را به انگلیسی بین المللی ترجیح می دهند.

نکته بعدی اینکه چقدر تاریخ قابل تکرار است. نحوه آغاز و گسترش و به قدرت رسیدن انقلاب اکتبر؛ جایگزینی نیروهای متخصص با کارگران بی تخصص ولی وفادار؛ شستشوی مغزی و سرکوب همزمان؛ یکسان سازی و بسیج توده بی سواد برای صدور انقلاب….

به دلیل زبان کتاب شاید تعداد کمی بخواید بخونیدش ولی همین بس که تاریخ درس زندگیه.

#بخوانیم_بدانیم

#معرفی_کتاب نفت و خون در شرق- عطران atran 2

کتابهای دیگر

کتاب های دیگر

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

Call Now Button