#معرفی_کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی ترجمه عادل فردوسی پور

0

عادل علاف صالحی

یکی دیگه از کتاب هایی که خوندم و لذت بردم
“هنر شفاف اندیشیدن/ The Art of Thinking Clearly” اثر رولف دوبلی با ترجمه عادل فردوسی پور و همراهان؛ نشر چشمه
این کتاب در عرض یک و نیم سال به چاپ سی و سوم رسیده یعنی اینکه جزو کتاب های پرمخاطب هست و باید شما هم بخونیدش😂😂
کلیت این ترجمه 325 صفحه ای بر دستکاری پیشفرض های ذهن استوار است. نویسنده معروف کتاب، با مدرک تحصیلی اقتصاد و تجربه ای درخور در روانشناسی، کتاب پر فروش خود را با موضوع اشتباهات اساسی در تصمیم گیری توسط مدیران و سرمایه گذاران (شمل مردم عادی هم می شود) دقیقا با همین عنوان منتشر کرده.
کاب شامل 99 فصل دو و نیم صفحه ای است که هر کدام به یک خطای فکری مرسوم می پردازد. هر خطا نیز بصورت مستدل و همراه با آزمایشی واقعی (نه همه شان) که توسط محققان انجام شده تشریح گردیده و خوشبختانه در ارائه مثال هم خساست به خرج نداده است. برای روشن تر شدن مطلب چند جمله ای از یکی از فصول می آورم:
فصل 83. چطور جزئیات چشمگیر ما را نابینا می کنند؟ (اثر برجستگی)
آقای کرت خبرنگاری محلی است. یک روز عصر اتفاقی از صحنه یک حادثه عبور می کند. ماشینی به تنه درخت اصابت کرده. از آنجا که کرت با پلیس محلی ارتباط خوبی دارد مطلع می شود پلیس در صندلی عقب ماشین ماری جوآنا پیدا کرده است. او با عجله به اتاق خبر باز می گردد و این عنوان را تیتر می کند: “ماری جوآنا راننده دیگری را هم کشت” احتمال دارد راننده اصلاً قبل از تصادف ماری جوآنا مصرف نکرده بوده و شاید فقط آن را حمل می کرد. اصلا چه بسا تصادف حاصل بی دقتی راننده بوده است؛ مگر آنهایی که ماری جوآنا مصرف نمیکنند اصلا تصادف نمی کنند؟… ولی می بینیم که این تیتر 100% تقصیر حادثه را به گردن ماری جوآنا انداخت. مخاطب نیز می پذیرد و به جزئیات نمی پردازد.
مطالعه کتاب را که با ترجمه روان و حرفه ای عادل فردوسی پور منتشر شده به حرفه ای ها توصیه می کنم. البته توجه داشته باشید که چند فصل اول کاملاً در تضاد با قانون جذب نگارش شده. اگر از طرفداران این قانون هستید لطفا دپرس نشوید و به خواندن ادامه دهید. احتمالی که خودم دادم این بود که نویسنده عمداً برای وارد آوردن شوک فکری این کار را کرده است
.

برای دیدن دیگر کتابهایی که خوانده ام و معرفی کرده ام سایت را ببینید.

ارسال آگهی های استخدام برتر به اعضای حقیقی گروه عطران از طریق ایمیل

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % % % % % % % %
Call Now Button