مقاله-آموزش ارتباطی راهکاری اجتناب ناپذیر/ عادل علاف صالحی؛ مدیرعامل شرکت مهندسی ماه دانش عطران

0

پدیده جدیدی که در حال همه گیر شدن است عبارتست از آموزش کوتاه مدت (Training). با افزایش هزینه های تحصیل در دانشگاه و همچنین زمانبر بودن آن، دوره های کوتاه مدت در حال اشغال جای دانشگاه در ذهن جوانان جویای کار است.

حتی خودمان با نیم نگاهی به واحدهای گذرانده شده ای که در دوران دانشگاه داشته ایم متوجه می شویم تعداد چشمگیری از آنها پس از فارغ التحصیلی کوچکترین کاربردی نداشته اند یعنی اضافه بوده اند؛ وقت و هزینه اضافه بابت واحدهای درسی اضافه !

دلیل غیر اقتصادی بودن بسیاری از رشته های دانشگاهی همین است. هدف بسیاری از افراد از ادامه تحصیل در دانشگاه کسب تخصص و اشتغال در یک رشته است. در حقیقت با رعایت احتیاط می توان گفت 35% واحدهای درسی دانشگاهی اضافه هستند. یعنی مدرک کارشناسی عمران را می توان در مدت زمان کمتر از 3 سال اخذ کرد و بلافاصله مشغول بکار شد.

البته نکته دیگری هم وجود دارد و آن اینکه تازه پس از اشتغال متوجه می شویم نرم افزارهایی را که باید بلد باشیم، در دانشگاه فرا نگرفته ایم؛ اینجاست که آموزش کوتاه مدت به کمکمان خواهد آمد.

ما با شرکت در یک دوره کوتاه مدت کلیات و نکات کلیدی موضوعی تخصصی را فرا خواهیم گرفت آنهم در عرض 1 تا 3 روز. ولی مشکلی که نمایان می شود اینکه مخاطبان دوره های تخصصی دارای پراکندگی جغرافیایی هستند و به دلایل اقتصادی و مشکلات زمانبندی امکان حضور در یک مکان را نخواهند داشت.

آموزش خانگی

اینجاست که پدیده ای دیگر ظاهر می شود به نام آموزش ارتباطی یا خانگی. در این روش مخاطبان بدون نیاز به حضور فیزیکی از مطالب یک دوره کوتاه مدت آموزشی بطور همزمان یا غیرهمزمان بهره مند می شوند.

مزایای آموزش ارتباطی کاهش هزینه رفت و آمد به محل کلاس و همچنین کاهش هزینه های اقامت در طول دوره (شهر یا کشور دیگر) می باشد که بیشتر از هزینه ثبت نام است پس صرفه جویی چشمگیری به حساب می آید. از طرف دیگر انتقادی که به آموزش خانگی وارد می شود کیفیت پایین یادگیری نسبت به آموزش حضوری است.

قسمتی از این انتقادات وارد است از این نظر که تکنولوژی موجود توانایی تأمین کیفیت آموزش حضوری (face-to-face) را بطور کامل ندارد که البته با بهبود فناوری های ارتباطی  و گسترش تحقیقات روانشناختی این مشکل به سمت رفع شدن پیش می رود.

بخش دیگری از این انتقادات مربوط به ساختار ذهنی افراد تحت آموزش است که بطور سنتی آموزش را جز از طریق نشستن در کلاس تأثیرگذار نمی یابد. باتوجه به مشکلات فزاینده مالی و کمبود بیش از پیش زمان، ناچار باید این ساختارتغییر یابد.

در حال حاضر دوره های کوتاه مدت خانگی در حال برگزار شدن است که گاه هزاران شرکت کننده از کشورهای مختلف دارند. شرکت کنندگان این دوره ها ابتدا ساختار ذهن خود را تغییر داده اند و سپس پشت کامپیوتر خود نشسته و آموزش می بینند و تنها هزینه ثبت نام پرداخت کرده اند؛ نه رفت و آمدی داشتند نه هزینه اقامت داده اند و نه رنج سفر را پذیرفته اند.

با گسترش گوشی های همراه هوشمند و زیرساخت اینترنت بستر آموزش ارتباطی بیش از گذشته فراهم گشته است.

نتیجه اینکه به عنوان تحصیلکردگان خواهان تغییر بایستی تفکر جمعی را جایگزین تفکر فردی نماییم و در نظر داشته باشیم آموزش مهمترین ابزار تولید علم می باشد بطوریکه هرگونه صرفه جویی در این زمینه به نفع کل سیستم دانش پروری خواهد بود.

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

برچسب‌ها : % % % % % % %
Call Now Button