کرونا معلم بزرگ- ترجمه متن انگلیسی از روزنامه Times of Erath تاریخ 30 مارس 2020

0

عادل علاف صالحی / لینک اصلی مقاله انگلیسی
همانطور که می دانیم یک نظام حاکم در هستی وجود دارد که اکوسیستم نامیده می شود. این نظام از ابتدا وجود داشته است ولی بعضی اوقات به برخی گونه ها به سختی حمله می کند. دایناسورها از این گونه ها هستند؛ آنها همه چیز را داشتند می خوردند. همه گیاه ها و جانوران و آنقدر پادشاهان ترسناکی بودند که تصور نابودیشان نمی رفت. بنابراین اکوسیستم تصمیم گرفت کنترلشان کند.
پس از میلیون ها سال سر و کله پادشاه خشنی دیگر پیدا شد؛ بشر. آنها همه منابع را حفاری و استخراج کردند و در همه جا پراکنده شدند. جنگلها، صحراها، دریاها، جزیره ها و حتی فضا. گونه های دیگر دشمن تلقی می شدند و شکار می شدند. شهرهای چند میلیون نفری ساخته شدند. همه جا پر از زباله بود حتی فضا.
اکوسیستم همان پادشاه مطلق به ناگهان تصمیم گرفت این تهدید را نیز کنترل کند. گونه ای که پس از همه موجودات آمده بود تا تجربه ای خاص و والا داشته باشد زندگی دیگری را برگزیده بود. پیامبرانی فرستاده می شدند تا او را راهنمایی کند ولی افسوس که به فراموش کردن عادت کرده بود.
یک ویروس بسیار ریز که برخلاف بقیه بشر از عهده اش بر نیامد از ناکجا آباد پیدا شد. طبق معمول به گردن این دشمن بیچاره و همیشه متهم انداخته شد، حیوان.
کروناویروس این فرستاده برحق و قدرتمند اکوسیستم. طبق معمول بشر شروع به گشودن جبهه جنگ بر روی این دشمن جدید کرد. “نابودی کرونا”، “شکست کرونا”، “مبارزه با کرونا” شعارهای تکراری هزاران ساله دوباره داشتند به گوش می رسیدند.
و اما این فرستاده تازه رسیده همه چیز را داشت تغییر می داد. جمعیت، روابط کاری، ارتباطات عاطفی، ساختارهای اقتصادی…
شهرها قرنطینه شده اند. همه در خانه هستند. فقط نیازهای واقعی و اولیه پاسخ داده می شوند: پناهگاه و غذا
مد و فشن غیب شده. کمپانی های اتومبیل سازی دستگاه تنفس مصنوعی می سازند. همه نیازهای دروغین ناپدید شده اند. یک سبک زندگی جدید در حال ظهور است. سبک زندگی منظم قبلی که عبارت بود از کار، خواب، رفتن به بار، مسافرت، رفتن به مهمانی و در یک کلام “فقط مصرف” در حال تغییر است. به بشر فرصت بی نظیری داده شده تا دوباره فکر کند.
صدها سال است که ما این سبک را زندگی می کنیم.
چرا انقدر کار می کنیم؟ چون می خواهیم پول داشته باشیم
چرا پول نیاز داریم؟ تا بتوانیم قبض ها را پرداخت کنیم و کارتهای اعتباری را شارژ کنیم.
کارت اعتباری را برای چه می خواهیم؟ برای خریدن خانه، ماشین، پرداخت شهریه کالج، خرید لباسغ خرید خرید و خرید.
کرونا ویروس به ما نشان می دهد که زندگی بدون اینها نیز امکان پذیر است. پول بی زبانی که به حساب های صاحبان برندها سرازیر می شد در حال ناپدید شدن هستند. کمبود وقت در حال حل شدن است. کیفیت جای کمیت را می گیرد. وقت کافی وجود دارد تا با کسانی که دوستشان داریم وقت بگذرانیمف بهشان فکر کنیم، با آنها صحبت کنیم و دوباره دوست داشته باشیم.
البته که این مخلوق خیلی ریز دشمن نیست؛ بلکه یک دوست و یک ناجی است. سفیری است که سیاره ما را از دست نابودگرها نجات می دهد. بله سیاره ما، خانه اجداد و نسل های بعد از ما. این ناجی در حال بازیابی وحدت و تعادل طبیعت است و در عین حال درس های خوبی به ما می آموزد.
من کرونا را دشمن خود نخواهم دانست حتی اگر یکی از عزیزانم را از من بگیرد. هرچه آموزش سخت تر باشد، درسها ماندگارتر خواهند بود.

بله در هر صورت خواهم گفت: درود بر کرونا !

لینک اصلی مقاله انگلیسی

مقالات دیگر در مورد اکوسیستم

اشتراک:

درباره نویسنده

نظر خود را بیان کنید

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % % % % % % % % % %
Call Now Button