گروه عطران-روز ملی صادرات؛ خرید کالای ایرانـی حمایـت از اقتصـاد ایرانـی

0

تا اصطلاح خرید کالای ایرانی میاد همه میگن باز شروع شد. کالای ایرانی داغونه، کالای ایرانی چیه … اگر به اطراف دقت کنیم خیلی کالاهای ایرانی بهتر از نمونه های خارجی داریم. از برنج و میوه جات و چای شمال بگیرید تا فرش و گلیم …
همچنین کالاهایی داریم که با کمی تخفیف درجه می توان گفت کالاهایی هستند که می شود استفاده کرد. اعم از شوینده ها و پارچه ها و ….
در حقیقت پیشفرض ما بر بد بودن کالای ایرانی است. انگار منتظریم تا یک بهانه دستمان بیفتد  و برویم خارجی بخریم.
از تولیدکنندگان که می پرسی می گویند به تولیدات خودمان مارک خارجی می چسبانیم تا فروش برود. یعنی ما داریم کوتاهی می کنیم.
از طرفی ارز از کشور خراج می شود از طرف دیگر فرزندانمان بیکار می شوند و در میان مدت باید دنبال کار و ارز آنها هم مهاجرت کنند. سر این رشته را که میگیریم آخرش به خودمان می رسیم.
پس من می توانم کالاهایی که معادل (نه قطعا مساوی) ایرانی دارند بخرم و بدین وسیله اقتصادی که خودم هم سر سفره اش نشسته ام رونق ببخشم.
یکی از اصول اقتصاد اینست که کیفیت و قیمت و خدمات پس از فروش را باید باهم در نظر بگیریم و خرید کنیم. به عنوان مثال محصول x خارجی با قیمت 100 تومان و کیفیت 100 در فروشگاه موجود است. در کنار آن محصول ایرانی y با قیمت 50 تومان و کیفیت 60 هم موجود است. یعنی اگر تحلیل خود را اقتصادی کنیم و احساس را کنار بگذاریم، خریم محصول y که ایرانی است به صرفه تر است.
البته این نکته که فرهنگ ما تولید محور نیست را نباید از نظر دور داشت. تولید بدون توجه به حمایت یا عدم حمایت دولت ها در همه جای دنیا سخت از توزیع و فروش است.
منظور از تولید تنها کارخانجات عظیم فولاد یا خودرو نیست؛ تولیدات کارگاهی که 3 نفر در آن مشغول هستند هم تولید محسوب می شوند. تولید کالا یا خدمات و یا هر چیز دیگر که نوآورانه باشد سهم عمده ای در ارز آوری کل خواهد داشت.

یادداشت: عادل علاف صالحی

www.atrangroup.ir

 

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

Call Now Button