گندزدایی محیط های در معرض خطر به انواع آلودگی از جمله ویروس کرونا با استفاده از نانو بخار

0

کرونا
سید امید آل یاسین؛ جواد نظری؛ مرجان فخار
خوب، همانطور که می دانید در حال حاضر جهان درگیر ویروسی کشنده و خطرناک به نام کرونا است. نام علمی این بیماری (Coronavirusesn) می باشد و این ویروس توانسته در 199 کشور دنیا نفوذ پیدا کند. آغاز شیوع بیماری کرونا (COVID-19) در چین باعث شد که بسیاری از سازمان ها، ارگان ها، اصناف و … به دنبال راه حل هایی برای مهار و انتشار این ویروس کشنده باشند. در این مقاله می خواهیم به طور اختصاصی درباره نظافت و گندزدایی کردن با استفاده از فناوری نانو بخار صحبت کنیم تا ببینیم چگونه می توان از انتشار این ویروس و سایر ویروس های مهلک دیگر جلوگیری کرد و آن ها را از بین برد. استفاده از فناوری های جدید، متدهای روز نظافت و تجهیزات حرفه ای می تواند از شیوع بیماری، ویروس و میکروب ها جلوگیری کند. محیط های شلوغ و پر تردد، فضایی مناسب برای رشد و تکثیر ویروس ها . بنابراین لازم است روزانه به صورت منظم نظافت و گندزدایی شوند. در غیر این صورت خطرات جبران ناپذیری بشر تهدید بشر را تهدید خواهد کردبخار چندین دهه است به علت قدرت اثر بخشی فوق العاده و ضد عفونی کردن سطوح در صنعت نظافت مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از محیط های گوناگون از متدهای نظافت با استفاده از بخار استفاده می کنند.
همانطور که ذکر شد بخار خاصیت ضد عفونی یا استرلیزه دارد و می تواند از آن برای از بین بردن و حذف کردن انواع ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و میکروب ها استفاده نمود. کافیست بخار با درجه حرارت بالا را به مدت چند دقیقه بر روی سطح آلوده قرار دهید تا هم فرایند نظافت به خوبی انجام شود و هم سطح به طور کامل ضدعفونی شود و اثری از هیچگونه ویروس، میکروب و باکتری ای باقی نماند.(1)
واژگان کلیدی: نانو بخار، گندزدایی، سطوح آلوده، ویروس کرونا
مقدمه
دستگاه بخارشوی از توانایی شستشوی انواع سطوح برخوردار است و از همین رو در بسیاری از مراکز حساس پزشکی کاربردهای فراوان دارد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این رده از دستگاه های نظافتی عدم استفاده از مواد شیمیایی یا ضدعفونی کننده اضافی می باشد چون دمای بالای بخار آب به خودی خود میکروب ها را می کشد و بنابراین ابزاری سازگار با محیط زیست و ایمن برای پرسنل و بیماران به شمار می آید. بخار خارج شده از دستگاه درصد پایینی آب دارد و به همین دلیل سطح به زودی خشک شده و اثری از رطوبت باقی نمی ماند. از دیگر ویژگی های برجسته بخارشوی صنعتی می توان به سطح صدای پایین آن اشاره نمود که آزردگی بیماران و کارکنان را در پی ندارد. بهره مندی از بخارشوی صنعتی در بیمارستان ها سبب صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده و ضدعفونی کننده می گردد و مدت زمان صرف شده برای عملیات نظافت را کاهش می دهد،‌ از همین رو یک ابزار مقرون به صرفه می باشد.
فرآیند بخارشویی در بیمارستان ها، مطب ها،‌ کلینیک ها، خانه های سالمندان، آسایشگاه ها و سایر مراکز درمانی و مراقبتی تاثیر به سزایی در بهبود بهداشت و پاکیزگی دارد. برخی از سطوحی که توسط این وسیله قابل شستشو هستند:
سطوح سخت : دستگاه بخارشوی صنعتی جهت شستشو و ضدعفونی نمودن سطوح سخت مانند کف، دیوار، درب و پنجره به کار می رود. همچنین به منظور گندزدایی نمودن تمامی وسایل و تجهیزات موجود در بخش، اتاق ها، راهروها، سالن پذیرش، آزمایشگاه، اتاق عمل بخارشو دارای کاربرد اساسی است.
لوازم و تجهیزات : صندلی های عمومی، تخت ها، صندلی های پزشکی، ویلچر، برانکارد، کانترهای پذیرش، آسانسورها، نرده ها، سرویس های بهداشتی، حمام و … با استفاده از دستگاه بخارشوی عمیقاً شستشو و ضدعفونی خواهند شد.
سطوح نرم : علاوه بر سطوح نرم مانند تشک ها، ملحفه ها، پرده ها و … نیز به وسیله بخارشوی قابل شستشو هستند. پارچه ها و ملحفه های بیمارستانی به وسیله لباسشویی های مخصوص و دستگاه های اتوکلاو شستشو و ضدعفونی می شوند اما در مواردی دستگاه بخارشو نیز کاربرد دارد.
آشپزخانه : بخار آب داغ آلودگی های چرب و روغنی آشپزخانه بیمارستان را به خوبی از بین می برد و هر گونه جرم و آلودگی قدیمی و تثبیت شده را شکاف ها و بندهای کاشی و سرامیک از میان برمی دارد. بخارشوی صنعتی برای شستشوی عمیق سطوح کف، دیوارها، یخچال، فریزر، شیرآلات، سینک، آینه ها و … وسیله ای کاملاً مناسب و ایده آل خواهد بود.(1)
ادامه مقاله
مقاله مرتبط

اشتراک:

درباره نویسنده

نظرات بسته اند

برچسب‌ها : % % % % % % % % % % % % % % % % % %
Call Now Button